Sitemize İlan Vermek İçin Acele Edin

Masaj Türleri Neler

Masaj Türleri

Masajı klasik olarak ele alırsak üç alt maddede tanımlayabiliriz bunları sıralandırır isek

  • Dinlenme
  • Tedavi
  • Spor masajı
  • Dinlenme Masajı:

Bu masaj sayesinde kişinin gündelik olarak yaptığı işler sonucunda yorgunluğunun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Genellikle bu masaj sayesinde toksinler vücuttan atılır özellikle de sauna sonrası ve saat konusu hiç fark etmeden gerçekleştirilebilir.

  • Tıbbi Masaj :

Bu kesinlikle tedavi nedeniyle yapılan masajdır. Kesinlikle bir uzman kişinin yönlendirmesiyle ve işini bilen kişiler tarafından yapılan masaj çeşidir. Hatta bu durum Avrupa ülkelerinde daha ileri gitmiş ve reçeteye yazılarak alınması sağlanmış bir hizmet türüdür. Ve tedavi masraflarını da devlet karşılamaktadır.

  • Spor Masajı:

Bu masaj çeşidi ise tamamen sporculara özgündür. Genellikle fiziksel bir gelişimin tamamlanması hedeflenmektedir. Sporcu masajı biraz daha profosyonel olarak hazırlanmıştır. Hatta kendi içerisinde de üç gruba ayrılmaktadır.

  1. Hazırlık masajı
  2. Spor ve aktivite arası
  3. Spor ve aktivite sonrası

Bunların dışında ise farklı masaj türleri vardır. bunlar dünyaca kabul edilmiş yöntemlere de örnek vermek gerekirse klasik masaj diye bilinen İsveç masajı bunun yanı sıra Çin masajı, doku masajı, bayanlar için selülit masajı, bölgesel masajlar, bel ve boyun ağrıları için yapılan masajlar, yüz masajları, ve de aklınıza gelebilecek bir çok masaj çeşidi. Dünya da bir çok masaj türü bulunmaktadır. Bizdeki adı da herkesin bildiği gibi Türk hamamı masajı, hamam kürü gibi çeşitlendirilmektedir. Bunların yanı sıra vücudu ve cildi gençleştirmek adına yapılan masajlar vardır. anti- stres masajı, aleo vera masajı sıcak taş masajı ve geleneksel olarak bilinen bir çok mesaj türünü sayabiliriz.

Ancak günümüzde masaj kelimesinden yola çıkarsak ovalama sıkma kelimesi gibi direk olarak akla gelen şey cinsellik akla gerekmektedir. Bu durum dünyada % 5 gibi bir rakama sahip iken tedavi amaçlı olarak ise % 70 tir. % 20’ lik kalan kesim ise tamamen turizm amaçlıdır diyebiliriz. Yazımızda daha önceden de belirttiğimiz gibi Avrupa ülkelerinde masaj doktor tavsiyesi ile ve masrafları devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun için masaj kelimesini duyduğumuz zaman akıllara cinselliğin gelmesi oldukça yanlış bir davranıştır.